Zapraszamy na trzy otwarte warsztaty z rezydentami w ramach Programu Przestrzenie Sztuki Białystok, które odbędą się w dniach 23-24 października 2021 r. w DanceOFFnia Studio Działań Kreatywnych. Warsztaty z rezydentami będą skupione wokół procesu twórczego nad choreografią, nad którą tancerze obecnie pracują. Zajęcia dedykowane są dla osób powyżej 14 roku życia. Uczestnicy będą przyjmowani na podstawie kolejności zgłoszeń. Należy zapoznać się z regulaminem i wypełnić formularz zgłoszeniowy dostępny tutaj: https://test.oifp.eu/open-call/


1. WARSZTAT /23 października 2021 r. (sobota) / godz. 12.00-14.00 / DanceOFFnia Studio Działań Kreatywnych / ul. Zwycięstwa 8/1 lok. 10

Praca warsztatowa z Tomaszem Graczykiem skoncentrowana będzie wokół źródła inspiracji w procesie kreacji ruchu, czyli tego, co może pobudzić naszą wyobraźnię i ciało do stworzenia materiału ruchowego podczas tworzenia choreografii.

Instruktor: Tomasz Graczyk – tancerz, aktor, pedagog akademicki, twórca choreografii i ruchu scenicznego do spektakli teatralnych. Związany z Akademią Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, Filią w Białymstoku gdzie uczy tańca współczesnego i świadomości ciała. Karierę artystyczną rozpoczął w 1999 r. i do dziś jest czynnym zawodowo tancerzem. W latach 2008-2012 należał do zespołu  artystycznego Śląskiego Teatru Tańca z Bytomia. W latach 1999-2005 współpracował z tancerzami Teatru Tańca Alter z Kalisza, w którym również pracował. Oprócz tego brał udział w spektaklach Opery i Filharmonii Podlaskiej Europejskim Centrum Kultury imienia Stanisława Moniuszki, Białostockiego Teatru Lalek i Teatru Dramatycznego im . Aleksandra Węgierki w Białymstoku. Od 2002 roku związany z podlaską sceną tańca współczesnego. Dzięki bliskiej współpracy z Karoliną Garbacik – pionierką podlaskiej sceny tańca współczesnego zatańczył w kilku choreografiach jej autorstwa. Współpracował z wieloma polskimi i zagranicznymi choreografami i tancerzami (Witold Jurewicz, Leszek Bzdyl, Jacek Łumiński, Anna Piotrowska, Joe Alter (USA), Idan Cohen (ISR), Kuik Swee Boon (SG), Lee Sher (ISR)). Jego wiedza i doświadczenie zawodowe wywodzą się z wielu różnych dziedzin do których trzeba zaliczyć: teatr tańca, teatr słowa i przedmiotu, techniki masażu, medytacja oraz praca z głosem.


2. WARSZTAT /23 października 2021 r. (sobota) / godz. 14.15-16.15 / DanceOFFnia Studio Działań Kreatywnych / ul. Zwycięstwa 8/1 lok. 10 

Flying&jamping – celem warsztatu jest  przekazanie wariacji choreograficznej  z powstającego spektaklu podczas trwającej rezydencji. Będziemy szukać lekkość w ruchu, prawidłowego przygotowania stawów do skoków, znalezienia dobrego odbicia do zawieszenia w powietrzu. Wariacja to punkt wyjścia do własnych kompozycji skokowych w mini grupach i dobrej zabawy. Przyjdź i polećmy razem!

Instruktor: Julia Dondziło – choreografka, tancerka, badaczka nad tańcem i demagożka tańca, działa twórczo w Polsce i Francji. Poprzez transgraniczną współpracę rozwija swą wrażliwość artystyczną biorąc udział w międzynarodowych projektach artystycznych. Założycielka i dyrektorka artystyczna Compagnie de danse Julia Dondzilo działającej w regionie Paryża i Białymstoku. Od 2012 tworzy autorskie prace choreograficzne, które powstawały podczas rezydencji we Francji, Estonii, Polsce i Indiach. Smakując różnorodności estetyk choreograficznych, obecnie w swej twórczości kieruje się jakościami autentyczności, naturalizmu, piękna i prostoty, współdzieli swą poetykę tańca z tancerzami i publicznością.


3. WARSZTAT /24 października 2021 r. (niedziela) / godz. 12.00-14.00 / DanceOFFnia Studio Działań Kreatywnych / ul. Zwycięstwa 8/1 lok. 10

Elementy techniczne warsztatu: słuchanie i relacja, rytm i relacja, ćwiczenia na zaufanie, świadomość  fizyczna i przestrzenna, kompozycja i wypracowanie etiudy fizycznej.

Instruktor: Dorota Baranowska – ukończyła Instruktorski Kurs Kwalifikacyjny z dziedziny Tańca Współczesnego oraz Kurs Kwalifikacyjny Pedagogiczny dla nauczycieli przedmiotów zawodowych. Swoje umiejętności taneczne i sceniczne doskonaliła podczas wieloletniej współpracy z Karoliną Garbacik oraz warsztatów z zakresu technik tańca współczesnego przy Polskim Teatrze Tańca w Poznaniu i Śląskim Teatrze Tańca w Bytomiu. Tancerka Grupy Przejściowej. Założycielka grupy Towarzystwo Sztuki Surowej. Wykreowała role do licznych spektakli tanecznych Grupy Przejściowej i Teatru Kolegtyw. Zrealizowała wraz z TSS spektakle taneczne: Mitologie Codzienne, W stronę centrum, Wszelkiego rodzaju produkcja, Całą Siłą wyróżnione na przeglądach tańca współczesnego. Stypendystka programu Młodzi Twórcy Prezydenta Miasta Białystok 2013 oraz Marszałka Województwa Podlaskiego 2017 r. W 2001 r. została nagrodzona za pracę społeczną Wolontariat Roku.


4. WARSZTAT / 5 grudnia 2021 r. (niedziela) / godz. 10.00-11.30 i 11.45-13.15 – grupa średniozaawansowana (osoby w wieku 14-16 lat) / godz.  13.45-15.15 i 15.30-17.00 – grupa zaawansowana (osoby 16+) / DanceOFFnia Studio Działań Kreatywnych / ul. Zwycięstwa 8/1 lok. 10

Warsztat opierać się będzie na mobilności, łatwości przystosowania i innych narzędziach transformacji. Uczestnicy będą uczyć się zdolności adaptacji i uważności ciała. Będą korzystać z pojęcia transformacji, szybkiej zmiany jakości w pracy indywidualnej i w parach. Warsztaty mają na celu poszerzanie własnego języka ruchowego i pobudzenie kreatywności. Każdy warsztat potrwa półtorej godziny i każdy dotyczyć będzie innego tematu. Można uczestniczyć tylko w jednym warsztacie.

Instruktor: Daniela Komędera-Miśkiewicz – jest choreografką, tancerką, aktorką. Ukończyła PWST w Krakowie, na Wydziale Teatru Tańca. Współpracuje z Joe Alterem, Tatrem Dada von Bzdulow, Lubelskim Teatrem Tańca, Agnieszką Glińską, Teatrem Amareya, Weroniką Pelczyńską, Kayą Kołodziejczyk, Maciejem Kuźmińskim, Quan Bui Ngoc. Wraz z artystami z Niemiec tworzyła kolektyw, w którym wyprodukowała m.in. „Heimsuchung/Nawiedzenie”, otrzymując nagrodę Złota Maska za choreografię. Jest stypendystką Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Występowała na festiwalach w Brazylii, Holandii, Japonii, Grenlandii, Szwecji, Rosji, Niemczech, Włoszech, Austrii, Holandii i innych.