Jeden z najwybitniejszych polskich dyrygentów, Maestro Antoni Wit, obchodzący jubileusz 80-lecia urodzin i 60-lecia pracy artystycznej, poprowadzi Orkiestrę Opery i Filharmonii Podlaskiej 15 listopada. Podczas koncertu usłyszą Państwo VI Symfonię F-dur op. 68 „Pastoralną” L. van Beethovena oraz IV Symfonię d-moll op. 120 R. Schumanna.
VI Symfonia F-dur op. 68 „Pastoralna” L. van Beethovena powstała w latach 1807-1808 i jest przykładem muzyki programowej. Jest to twór pełen zachwytu i uwielbienia dla natury.
Dźwiękowe malarstwo istniało już wcześniej, jednak nie samo przedstawienie życia wiejskiego było celem kompozytora. Pragnął on w jak najbardziej poetycki sposób przybliżyć słuchacza do własnych przeżyć i doznań, jakie wywołał w nim kontakt z przyrodą.
IV Symfonia d-moll op. 120 R. Schumanna uznawana jest za jedno z najpiękniejszych dzieł symfonicznych muzyki romantycznej. Powstawała równolegle z I Symfonią, jednak nie spotkała się
z dobrym przyjęciem. Po latach kompozytor dokonał w niej gruntownych zmian, tworząc rodzaj czteroczęściowej fantazji wykonywanej bez przerwy. Jest to utwór o dramatycznym charakterze
i emocjonalnej głębi, odzwierciedla całą mnogość ludzkich doświadczeń i nastrojów, sięgając do najgłębszych pokładów wrażliwości.
Antoni Wit
Dyrygent honorowy Filharmonii Krakowskiej. W latach 2013-2018 dyrektor artystyczny Orquesta Sinfónica de Navarra w Pampelunie (Hiszpania). Wcześniej kierował zespołami: Filharmonii Pomorskiej (1974–1977), Orkiestry i Chóru Polskiego Radia i TV w Krakowie (1977–1983), Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach (1983–2000), Orquesta Filarmónica de Gran Canaria (1987–1992). W latach 2002–2013 sprawował funkcję dyrektora naczelnego i artystycznego Filharmonii Narodowej w Warszawie. Studiował dyrygenturę u H. Czyża i kompozycję u K. Pendereckiego w PWSM w Krakowie, ukończył również studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim. Działalność zawodową rozpoczął jako asystent W. Rowickiego w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Po otrzymaniu II nagrody w Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim im. Herberta von Karajana w Berlinie w 1971 r. został asystentem patrona konkursu. Występował niemal we wszystkich ośrodkach muzycznych Europy, Azji, Australii i obu Ameryk. W ostatnich sezonach prowadził m.in. orkiestry La Scali w Mediolanie, BBC Londyn, Cleveland, Yomiuri (Tokio), Tokyo Metropolitan SO, Budapest Festival Orchestra, Orquesta Nacional w Madrycie, Berner Symphoniker, China Philharmonic (Pekin), Szanghai Symphony Orchestra, Denver Symphony Orchestra, New Zealand Symphony Orchestra, Teatro Colón (Buenos Aires), Berliner Philharmoniker, Staatskapelle Dresden, Royal Philharmonic Orchestra (na festiwalu Montreux), Filharmonią Petersburską, orkiestry w Lyonie, Liège, Brukseli, Sao Paulo, Bilbao, Barcelonie i Sewilli. W jego najbliższych planach są m.in. koncerty i nagrania z orkiestrami w Tokio, Taipei, Nagoji, Nantes, Ludwigshafen, Pampelunie, Norrköping, Tallinie, Warszawie. Jego nagrania znajdują się na ponad 200 płytach, które otrzymały liczne nagrody (m.in. Grammy Award 2013 oraz sześć innych nominacji do tej nagrody, Diapason d’Or i Grand Prix du Disque de la Nouvelle Académie, Cannes Classical Award, Gramophone Editor’s Choice, BBC Music Magazine Editor’s Choice), cztery polskie Fryderyki). Nagrania obejmują dzieła najwybitniejszych polskich kompozytorów, jak również utwory światowej literatury – m.in. przyjęte z wielkim uznaniem krytyków interpretacje dzieł B. Smetany, A. Dwořáka, R. Schumanna, J. Brahmsa, G. Mahlera i R. Straussa. Ostatnio subskrybenci Classics Today umieścili Antoniego Wita na liście 10 najważniejszych żyjących dyrygentów na świecie. Należy do nielicznego grona artystów na świecie, których płyty sprzedano w łącznym nakładzie niemal sześciu milionów egzemplarzy. Zajmował się także pedagogiką w UMFC w Warszawie, ma tytuł profesora. Do jego wychowanków należą m.in. K. Urbański, M. Dworzyński, R. Janiak, M. Metelska i D. Runtz. Jest Profesorem Honorowym UMFC oraz Keimyung University (Korea). Wśród jego doktorantów oprócz w/w absolwentów są także Ł. Borowicz i J. Chrenowicz.