Michał Śmiechowicz, który kilka dni temu jako ostatni kandydat z listy rezerwowej wszedł na listę uczestników VII Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Dyrygentów, rozpoczął pierwszy dzień przesłuchań konkursowych. Przed niedzielnym koncertem inaugurującym VII OKMD, najmłodszy uczestnik zmagań wylosował literę alfabetu („Ś”), która zadecydowała o kolejności występów uczestników I etapu Konkursu. Dziś (16 maja) jako pierwszy zaprezentował się dyrygent, którego nazwisko zaczyna się od litery „Ś”, a następnie uczestnicy o nazwiskach zaczynających się na kolejne litery alfabetu. Szczegółowa kolejność występów jest dostępna na stronie https://test.oifp.eu/kolejnosc-i-etapu-przesluchan/

Przesłuchania konkursowe rozpoczęły się dzisiaj (16 maja) na Dużej Scenie przy Odeskiej i są otwarte dla publiczności – przez najbliższe cztery dni każdy będzie mógł bezpłatnie odwiedzić gmach Opery przy ul. Odeskiej, by posłuchać utworów dyrygowanych przez młodych artystów.

W pierwszym etapie przesłuchań (dziś i jutro – 16 i 17 maja) weźmie udział 24 uczestników. Każdy dyrygent wybierze dwa utwory z grupy A (Carl Maria von Weber – Uwertura do opery „Wolny strzelec”, Gioacchino Rossini – Uwertura do opery “Semiramida”, Władysław Żeleński – Uwertura charakterystyczna „W Tatrach” op. 27) i dwa z grupy B (Wolfgang Amadeusz Mozart – Symfonia nr 41 „Jowiszowa” C-dur KV 551, Ludwig van Beethoven – III Symfonia Es-dur „Eroica”, Felix Mendelssohn-Bartholdy – III Symfonia a-moll „Szkocka” op. 56), po czym wylosuje po jednym z wybranych utworów z każdej grupy. Na opracowanie ich z orkiestrą ma nie więcej niż 30 minut.

Do drugiego etapu przesłuchań (18 i 19 maja), zakwalifikuje się ósemka najlepszych uczestników. W tym etapie z repertuaru z grupy A uczestnik wybiera dwa utwory (Antonin Dvořák – VIII Symfonia G-dur op. 88, Piotr Czajkowski – IV Symfonia f-moll op. 36, Johannes Brahms – I Symfonia c-moll op. 68), po czym losuje jeden do zaprezentowania; z utworów z grupy B natomiast uczestnicy wylosują po jednym utworze (Henryk Wieniawski – Fantazja brillante op. 20 na motywach z opery Faust Ch. Gounoda, Witold Lutosławski – Partita na skrzypce i orkiestrę).

Młodych dyrygentów oceni jury złożone z wybitnych polskich dyrygentów i profesorów uczelni muzycznych, którym przewodniczy prof. Mirosław Jacek Błaszczyk – kierownik artystyczny Opery i Filharmonii Podlaskiej. Wraz z nim jury tworzą: Tomasz Bugaj, Rafał Jacek Delekta, Sylwia Janiak-Kobylińska, Warcisław Kunc, Marek Pijarowski, Jacek Rogala, Piotr Sułkowski i Monika Wolińska.

Kto w tym roku zdobędzie tytuł najlepszego dyrygenta młodego pokolenia, dowiemy się wieczorem 19 maja, po obradach jury. Wręczenie nagród i uroczysty koncert laureatów odbędzie się 20 maja o godz. 19.00 w sali koncertowej przy ul. Podleśnej. Na zwycięzców czekają nagrody pieniężne: 15, 10 i 5 tys. zł. Laureat pierwszej nagrody otrzyma także możliwość udziału w przyszłorocznym XI Międzynarodowym Konkursie Dyrygentów im. G. Fitelberga w Katowicach.